FAQ      Szukaj      Statystyki      Użytkownicy      Grupy      Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości      Profil            Zaloguj      Rejestracja

Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Małpi Gaj -> Niezbędnik etnologiczny

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 

Czy wierzysz w mądrość ludową?
Podręcznik etnologii, to moja lektura codzienna!
25%
 25%  [ 1 ]
Coś, gdzieś, czasami przyjmuję do wiadomości.
50%
 50%  [ 2 ]
A co to jest ?
25%
 25%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 4


PostWysłany: 07.12.2005, 20:32:05 Odpowiedz z cytatem
jagda
Ostry
Ostry
Dołączył: 11 Mar 2004
Posty: 249
Skąd: Zelów
Register IP:


Polska jest krajem o niezliczonej ilości wierzeń, przesądów i wróżb. Kiedy miałam zostać chrzesną udzielono mi conajmniej 100 wskazówek, co powinnam zrobić aby poprzez odpowiednie przygotowanie Bratanicy, zapewnić jej szczęście, powodzenie a nawet urodę na całe życie. Dlatego proponuje utworzyć mały niezbędnik etnologiczny. Napewno przy różnych okazjach spotykacie się, z dobrymi radami wynikającymi z dawnych wierzeń. Piszcie więc wszelkie zasłyszane mądrości.

Zacznę od Wigilii

1.Przyrządzając tradycyjengo karpia, należy zachować kilka łusek, włożone do portfela przyciągną do domu pieniądze i ustrzegą Nas przed kradzieżą. (w mojej rodzinie zmodyfikowany na znalezione w potrawie, te wcześniejsze się nie liczą Uśmiech... )

2. 24 grudnia, lepiej nikomu nic nie pożyczać, uchroni to przed niedostatkiem w przyszłym roku.

3. Na śnieżnobiałym obrusie wigilijnym należy postawić świeczki ( i zapalić je) . Świece mają ochronić przed nieszczęściem, biel sprawi, że zagoszczą w Nas same dobre myśli i uczucia.

4. Gdy po kolacjii zgasisz świece, obserwuj dym. Jeśli kieruje się w strone okna -rodzina powiększy się; do góry - zapowiada wesele; w kierunku drzwi -choroba w rodzinie.

5. W przeddzień Wigilji trzeba zebrać suszące się pranie, w przeciwnym razie wszystkie kłopoty, które zdają się być rozwiązane, będą się ciągneły przez następny rok.

6. Upuszczenie przez mężczyznę noża w czasie kolacjii wigilijnej zwiastuje rozmonożenie tego mężczyzny. (Strzeżcie się Panowie Twisted Evil )

Coś dla samotnych (głównie panien, ale nie udowodniono czy na kawalerów nie działa Suszę zęby )

1. W poranek wigilijny, do wody którą się myjesz wrzuć złoty przedmiot - zapewni bogatego męża/żonę.

2. Wieczorem wynieś śmieci, ze strony z której zaszczeka pies, z tej nadejdzie przyszły/a mąż/żona.

3.Po kolacji z sianka wyciągnij 1 źdźbło (z zamkniętymi oczami) - im będzie zieleńsze, tym bliżej Ci do ślubu.

3.Przed położeniem się spać, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli jest ich liczba parzysta czeka Cię szczęście w miłości, więcej niż 6 - wspaniała uroczystość rodzinna.

Ps. Łuski znalazłam już kilkakrotnie - nie zostałam nigdy okradziona, co do pieniędzy różnie bywa, ale ogólnie nie narzekam Uśmiech... Śmieci wynoszę już 4 rok z rzędu, i nawet kot jeszcze nie zamiałczał. Twisted Evil Tegoroczne sianko, było zielone jak trawa w maju, ślub się nie zapowiada nawet na przyszły rok Suszę zęby

Powodzenia i czekam na inne wpisy Uśmiech...

_________________
to mówiłem ja Jarząbek... Mruga 2
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      MSIEWin981024x768
PostWysłany: 11.12.2005, 13:41:35 Odpowiedz z cytatem
romek
Ostry
Ostry
Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 297
Skąd: Londek (UK)
Register IP:


Jak będę w kraju, to spróbuję się coś więcej dowiedzieć w tym temacie.
Mam trójkę przyjaciół którzy studiują na UW Etnologię i Antropologię Kulturową. Fantastyczny kierunek studiów, polecam serdecznie...
Często ich ktoś pyta, co to jest ta Etnologia, oficjalna odpowiedź brzmi:
To taka nauka o włoskim wulkanie Etna... Mruga 2
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
      SafariMacOSX1024x768
 Niezbędnik etnologiczny 
PostWysłany: 19.12.2005, 17:48:55 Odpowiedz z cytatem
Hiv
Stojąc leżał
Stojąc leżał
Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 71
Skąd: Łódź - Zelów
Register IP:


W tej ankiecie brakuje jeszcze kilka pozycji Mruga 2

_________________
www.demografik.pl
www.blog.demografik.pl
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
      FirefoxWinXP1280x1024
 Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Małpi Gaj
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie GMT  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


Powered by phpBB © 2001-2004 phpBB Group
Create by Danon