FAQ      Szukaj      Statystyki      Użytkownicy      Grupy      Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości      Profil            Zaloguj      Rejestracja

Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Zelów Miasto i Gmina -> Zapomniane cmentarze w Zelowie

Idź do strony Poprzedni  1, 2
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 

PostWysłany: 01.02.2011, 15:55:45 Odpowiedz z cytatem
robson161
Stojąc leżał
Stojąc leżał
Dołączył: 18 Lis 2010
Posty: 85
Skąd: Zelów, ul. Kościuszki
Register IP:


Nie wiem czemu ale nie jestem za postawieniem pomnika, może głównie dlatego że słyszałem od starszych ludzi różne historie. Nie jestem także przekonany co do tablicy, ale na pewno to lepsze rozwiązanie.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
      FirefoxWinXP1440x900
PostWysłany: 01.02.2011, 22:44:17 Odpowiedz z cytatem
eko
Stojąc leżał
Stojąc leżał
Dołączył: 29 Paź 2010
Posty: 53
Skąd: Zelów
Register IP:


Rzeczywiście tzw. niemiecki cmentarz znajduje się przy drodze gruntowej łączącej Pożdżenice z Nową Wolą. Dawnej cmentarz był w miarę zadbany teraz niestety co raz bardziej zarasta drzewami i krzewami. Część płyt nagrobnych została skradziona w czasach PRL-u. Jest to kawałek historii Zelowa. Warto by było zadbać o zachowanie takich miejsc.
Jest jeszcze cmentarz tzw. czeski w okolicach Faustynowa, w lesie. Znajdują się tam jeszcze płyty nagrobne, kilka. Cmentarz ten jest przy drodze leśnej z byłego Ośrodka Wypoczynkowego Polfa do Faustynowa. Trudno tam trafić jak ktoś nie zna terenu, ale dla chcącego nic trudnego.
Chowani tam byli mieszkańcy Faustynowa. Osada ta została spalona w 1939 r. bo tam miała przechodzić linia frontu. Do dziś w tej wiosce znajdują się żelbetonowe bunkry, a w lesie pozostałości okopów. Fortyfikacje te tworzą integralną część z bunkrami w Lubcu i Magdalenowie. Wiosną i latem bardzo malowniczy teren.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
PostWysłany: 02.02.2011, 06:13:40 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


Ukasy napisał:
starwea napisał:
w lesie niedaleko harcerskiej tez jest takie miejsce gdzie wykopywali niemieckich zołnierzy słyszał ktoś Pytajnik


No ja słyszałem, nawet byłem tam z ciekawości zobaczyć, ale na szczęście żadnych kości nie znalazłem, tylko jest pełno rozkopanej ziemi tam i nic więcej, a raz widziałem tam kawałem pomnika (wyglądało to jak marmur lub granit). Co się stało z tymi ciałami to ja już nie wiem, ale pewnie gdzieś je ekshumowali.


Konkretniej, w którym miejscu Harcerskiej, kiedy to było? A tak przy okazji to wie ktoś gdzie jest w Zelowie ulica Zielona dawniej Grzebienie?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
PostWysłany: 02.02.2011, 06:43:33 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


eko napisał:

Jest jeszcze cmentarz tzw. czeski w okolicach Faustynowa, w lesie.


To tu w czerwonym kółku

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
PostWysłany: 02.02.2011, 14:15:42 Odpowiedz z cytatem
Ukasy
Zelowiak
Zelowiak
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 751
Skąd: Zelów
Register IP:


Cytat:
A tak przy okazji to wie ktoś gdzie jest w Zelowie ulica Zielona dawniej Grzebienie?


Nie jestem pewien, ale moja babcia mówiła, że to to teraz jest ulica Sosnowa albo Grzybowa.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
PostWysłany: 27.02.2011, 16:01:56 Odpowiedz z cytatem
eko
Stojąc leżał
Stojąc leżał
Dołączył: 29 Paź 2010
Posty: 53
Skąd: Zelów
Register IP:


Jeszcze jedno miejsce, gdzie miał znajdować się cmentarz to droga z Zabłot ,przez las, do Gucina. Droga ta jest po drugiej stronie budynków po byłej "królikarni" Jak skręcisz w tą drogę w lesie to obiekt miał znajdować się po prawej stronie.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      FirefoxWinXP1024x768
PostWysłany: 28.02.2011, 07:27:52 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


eko napisał:
Jeszcze jedno miejsce, gdzie miał znajdować się cmentarz to droga z Zabłot ,przez las, do Gucina. Droga ta jest po drugiej stronie budynków po byłej "królikarni" Jak skręcisz w tą drogę w lesie to obiekt miał znajdować się po prawej stronie.


No rzeczywiście jest na mapce z 1944 zaznaczony!. Trzeba będzie odwiedzić.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
PostWysłany: 06.03.2011, 19:25:51 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


[quote="szmarek"]
eko napisał:

Jest jeszcze cmentarz tzw. czeski w okolicach Faustynowa, w lesie.


W sumie siedem zachowanych nagrobków. Odczytać napisy udało się z dwóch. Nazwiska i napisy czeskie data pochówku czerwiec 1939r.
Wszystkie ozdobione sztucznymi kwiatkami i resztkami lampek, widać ktoś tam czasem zajrzy generalnie jest to totalne zadupie i głęboki las.
Ale jako ciekawostka napewno godne odwiedzenia (rower, quad terenówka 4x4 ewentualnie pieszo)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWinXP1280x1024
 Zapomniane cmentarze w Zelowie 
PostWysłany: 22.03.2011, 06:51:59 Odpowiedz z cytatem
szmarek
Plastyczny
Plastyczny
Dołączył: 21 Lis 2005
Posty: 47

Register IP:


szmarek napisał:
eko napisał:
Jeszcze jedno miejsce, gdzie miał znajdować się cmentarz to droga z Zabłot ,przez las, do Gucina. Droga ta jest po drugiej stronie budynków po byłej "królikarni" Jak skręcisz w tą drogę w lesie to obiekt miał znajdować się po prawej stronie.


Wszystko się zgadza poza stroną, pozostałość cmentarza jest po lewej stronie drogi w lesie jakieś 150 m od asfaltu. Kilka obramowań pomników pozapadanych i zarośniętych. Zachowane dwie tablice, nazwiska i napisy niemieckie data pochówku 1878r.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
      OperaWin20001024x768
 Forum forum.zelow.pl Strona Główna -> Zelów Miasto i Gmina
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie GMT  
Strona 2 z 2  
Idź do strony Poprzedni  1, 2
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


Powered by phpBB © 2001-2004 phpBB Group
Create by Danon